Mis on polüuretaanvaht ehk PUR-vaht?
PUR-vaht ehk polüuretaanvaht on tänapäeval maailma kõige soojapidavam vaht – lausa kaks korda soojapidavam kui teised traditsioonilised soojustusmaterjalid. Vaht tagab väga hea soojusisolatsiooni ning küttekulud vähenevad märgatavalt. Seda saab kasutada kõikidel erinevatel pindadel, olgu siis selleks kas puit, metall, kivi, klaas või mõni muu materjal. Kaetavale pinnale tekib elastne kiht, mis katab kõik praod, vahed, lõhed, süvendid ja torude ümber jäävad vahed. Lisaks ei ima PUR-vaht niiskust, mistõttu pole vaja kasutada niiskustõkkeid.
PUR-vaht on kerge ning ei tekita hoonele lisakoormust ning selle paigaldamine käib tänapäeva tehnoloogiaga väga kiiresti. Nii on võimalik optimeerida tööjõukulusid, mis omakorda muudab PUR-vahu paigaldus hinna soodsamaks võrreldes tavapärase soojustamise tööga.
Seetõttu saab vahtu kasutada ka rasketes ja kitsastes tingimustes, kus ei ole võimalik teisi soojustusmaterjale kasutada. PUR-vahuga saab samuti välistada külmasillad, mis tekitavad hoonetes hallitust ning tõstavad hoonete energiakulu.
Vahu kasutamine on tervisele täiesti ohutu, kuna see ei sisalda endas mürgiseid osakesi ega eralda gaase, mis võiksid hakata tervist kahjustama. Samuti ei saa vahus tekkida hallitust või seenkahjustusi.
Avatud pooridega ja suletud pooridega PUR-vaht
Avatud pooridega PUR-vaht sisaldab endas väikeseid vahust poore, mis ei ole täielikult sulgenud. See pakub parimat soojapidavust, mida saab võrrelda isegi villaga. See laseb veeaurul küll liikuda, kuid ise niiskust sisse ei ima, kuid siiski tuleks arvestada, et Eesti kliimas on oluline, et vahule paigaldatakse auru- ja tuuletõke. Üldjuhul kasutatakse seda vahtu vahelagede ja -seinte ning põrandate soojustamisel.
Suletud pooridega PUR-vaht on kaks korda soojapidavam kui teised traditsioonilised soojustusmaterjalid, mistõttu on võimalik hoone konstruktsiooni paksuses hoida kokku lausa poole võrra. Selles on vaid umbes 4% avatud poore. Selle eelised avatud pooridega vahu ees on suurem soojatakistus, veekindlus, tugevus ja vastupidavus õhuauru suhtes. Vaht sobib ideaalselt vundamentide, kiviseinte, fassaadide ja pööningute soojustamiseks.